Kahramanmaraş Merkezli Depremler

Yazılar

Bağlantı Linki;

https://www.academia.edu/97095961/Mara%C5%9F_Merkezli_2023_Y%C4%B1l%C4%B1_Depremlerinin_Yaratt%C4%B1%C4%9F%C4%B1_Y%C4%B1k%C4%B1mlar_Sonras%C4%B1nda_T%C3%BCrkiyenin_%C4%B0zledi%C4%9Fi_Deprem_Stratejilerinin_ve_%C3%87%C3%B6z%C3%BCm_Aray%C4%B1%C5%9Flar%C4%B1n%C4%B1n_Ge%C3%A7erlili%C4%9Fini_%C4%B0rdelemek?source=swp_share

TV Programları

Habertürk Olaylar ve Görüşler Programı – 17 Şubat 2023 (Şehirler depreme nasıl hazırlanacak?)

Şehirler depreme nasıl hazırlanacak? Türkiye’de şehir planlamasındaki sıkıntılar ne? Sağlıklı bir kentsel dönüşüm nasıl olmalı? Gerçekleşen depremle birlikte fay hatlarındaki değişim nasıl oldu? Yeni binalar deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapılıyor mu? Yıkılan binaların ne kadarı eski deprem yönetmeliği kapsamında inşa edildi? Kurtarma mucizeleri nasıl gerçekleşiyor? Tunceli JÖH deprem bölgesinde neler yaşadı? Olası İstanbul depreminde hangi bölgeler riskli? İstanbul’da riskli ilçe ve bölgeler nereler? Yapı ve konutların sağlamlığı nasıl öğrenilebilir? Binamızın güvenliğini nasıl anlarız? Hangi bina riskli hangi bina güvenli? 1960’lardan sonra yapılan binalarda risk oranı ne? Tarım alanlarında hasar ne durumda? Depremzede çiftçiler ne yapacak? Yeni bir yıkıcı deprem riski var mı? Hangi fay hattı daha riskli durumda? Yapı stokları deprem yorgunu mu? Enerji birikimi yeni depremleri tetikleyebilir mi? Sismik izolatör sistemi sarsıntıyı nasıl azaltıyor? Her binaya sismik izolatör konulabilir mi?

Olaylar ve görüşler Deprem Özel’de Serap Belet sordu; FU Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfü Gürocak, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat, Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, İTÜ Öğretim üyesi – Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Handan Türkoğlu ve Şehir ve Bölge Planlamacısı İlhan Tekeli değerlendirdi.

Bağlantı Linki;
https://tv.haberturk.com/program/olaylar-ve-gorusler/1000013600/797616 

Habertürk Teke Tek Bilim – 27 Şubat 2023 (11 İl tekrardan nasıl inşa edilmeli?)

11 İl nasıl inşa edilmeli? Afet bölgesindeki şehirler nasıl ayağa kaldırılacak? Şehirlerin yeri tamamen değişmeli mi? İnşaatlara hemen başlanmalı mı? Kaç katlı yapılar inşa edilmeli? Yeni inşaatlarda ne farklı yapılmalı? Artçılar sürerken inşaat başlar mı? 11 İlin ne kadar zamana ihtiyacı var? Geçici barınma ne kadar sürecek? Hangi il, nereye taşınmalı? İnşaatta tecrübenin önemi ne?

Teke Tek Bilim’de Fatih Altaylı sordu; Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ece Ceylan Baba, İnşaat Yüksek Mühendisi Ömer Ülker ve Şehir Plancısı Prof. Dr. İlhan Tekeli değerlendirdi.

Bağlantı Linki;

https://tv.haberturk.com/program/teke-tek-bilim/1000013041/798663